Danes je 28.1.2025

Input:

Dodatki po KPJS

4.11.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 21 minut
  • Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Smo zavod na področju kulture. Skladno z 49.b členom ZSPJS in spremembami, smo pri prevedbi plač na delovnih mestih na področju Kulture upoštevali tudi dodatek iz 76.a člena Kolektivne pogodbe za kulturne dejavnosti v RS (Ur.l.RS št. 45/1994, s spremembami, v nadaljevanju KPK) tj. dodatek za delo v neenakomerno razporejenem času. Tretji odstavek 49. b člena ZSPJS pa določa, da dodatki, ki so upoštevani pri prevedbi, ne morejo biti določeni v KPJS. Torej je dodatek za stalno delo v neenakomerno razporejenem času po 76. a členu KPK bil upoštevan v osnovni plači pri prehodu v nov plačni sistem leta 2008, kar je po opravljeni reviziji prevedbe plač od nas zahtevalo tudi Računsko sodišče. Po odpravi vseh nesorazmerij pa smo pričeli iskati pojasnila, kako pravilno opredeliti in organiziti delovni čas javnih uslužbencev, da bodo upravičeni tako do dodatka za deljen delovni čas, kot do dodatka za delo v neenekomerno razporejenam delovnem času. Za nekatere umetniške delavce je delovni čas razporejen tako, da na vaje prihajajo dopoldan in popoldan, tudi 6 dni v tednu.

ODGOVOR:

V skladu s petim odstavkom 42. člena KPJS se dodatek za delo v neenakomerno razporejenem delovnem času, dodatek za izmensko delo in dodatek za delo v deljenem delovnem času med seboj izključujejo. Glede na to javni uslužbenec ne more biti hkrati upravičen do dodatka za delo v neenakomerno razporejenem delovnem času in dodatka za delo v deljenem delovnem času.

Smo OŠ. Zaradi povečanja števila kosil v šolski kuhinji se je povečalo tudi delo v računovodstvu. Kosila so javna služba, a stroški se morajo kriti iz cen kosila. Ali lahko ravnateljica odredi npr. 10% povečan obseg mesečno računovodkinji, ki se izplača iz teh sredstev? V kuhinji se je zaradi povečanja delno zaposlila pomočnica.

ODGOVOR:

Računovodji je možno izplačati delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela za opravljen povečan obseg dela, ki presega pričakovane rezultate dela.

Sredstva za izplačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela šola zagotavlja iz prihrankov sredstev za plače, ki nastanejo zaradi odsotnosti javnih uslužbencev ali nezasedenih delovnih mest, za katera so bila predvidena sredstva v finančnem načrtu uporabnika proračuna, ali sredstev projekta, načrtovanega v okviru sprejetega finančnega načrta. Prihodki kuhinje niso ustrezen vir za izplačilo redne delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela.

Sklep o določitvi delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela za opravljeno delo (višina, izražena v % od osnovne place - višina lahko znaša največ 20 % osnovne plače) sprejeme ravnatelj na podlagi predhodnega pisnega dogovora med ravnateljem in delavcem, v katerem so bile opredeljene naloge, zaradi katerih bo delavec upravičen do povečanega obsega dela. Pri tem mora biti pisni dogovor sprejet pred pričetkom obdobja, v katerem bo delavec opravljal povečan obseg dela.

Smo srednja šola. Zanima nas kdaj in kako je z upravičenostjo do dodatka za delo ponoči od 23. do 6. ure ("dežurstvo" ponoči na večdnevni ekskurziji) ? Delavec ima pravico do dodatka za čas ko dela - kaj se šteje v tem primeru za delo?

ODGOVOR:

To je odvisno od razporeditve delovnega čas delavcev-spremljevalcev na ekskurziji. Na večdnevni ekskurziji mora biti zagotovljeno varstvo učencev oziroma dijakov 24 ur na dan. Ker je torej treba zagotoviti tudi nočno varstvo, tistemu, ki je zadolžen za ta del dneva, pripada tudi dodatek za nočno delo med 23. in 6. uro zjutraj naslednjega dne.

Pri tem je treba opozoriti, da je delavcem v skladu s 49.a in 49.b KPVIZ treba zgotoviti dnevni počitek. Tako je v primeru spremstva, ki traja strnjeno dva ali več dni, treba delavcu zagotovitvi dnevni počitek v povprečnem trajanju 12 oziroma 11 ur v obdobju, ki ni daljše od dveh mesecev.

Ali ima lahko vodja računovodske in splošne službe, ki ima sistemizirano delovno mesto dodatek za vodenje?

ODGOVOR:

ZSPJS v 24. členu določa, da je položajni dodatek del plače, ki pripada javnemu uslužbencu, ki izvršuje pooblastila v zvezi z vodenjem, usklajevanjem in izvajanjem dela kot vodja