Danes je 5.11.2024

Input:

Sprejeti Zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (ZSTSPJS)

4.11.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 13 minut

4.1.2.32 Sprejeti Zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (ZSTSPJS)

Strokovna sodelavka

V Državnem zboru Republike Slovenije je v obravnavi predlog Zakona o skupnih temeljih sistema plač javnega sektorja (ZSTSPJS).

V predlogu ZSTSPJS je določeno, da bo ZSTSPJS začel veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, z amandmajem, sprejetim v Državnem zboru pa je določeno, da se bo uporabljati pa začel 1. januarja 2025. (ni več določeno, kot je bilo v vladnem predlogu, da se bo začel uporabljati s prvim dnem naslednjega meseca po tem, ko se uveljavijo Kolektivna pogodba za javni sektor in kolektivne pogodbe dejavnosti, s katerimi se uvrščajo v plačne razrede delovna mesta najmanj štirih plačnih skupin, vendar ne prej kot 1. januarja 2025. Kdaj bodo v skladu s prejšnjim stavkom izpolnjeni pogoji, določeni za začetek uporabe ZSTSPJS, bo določal sklep ministra, pristojnega za sistem plač v javnem sektorju, ki bo objavljena v Uradnem listu Republike Slovenije).

Bistvene novosti oziroma izboljšave, ki jih prinaša predlog ZSTSPJS

I. Določitev skupnih temeljev plačnega sistema

1. Nova plačna lestvica in določitev načina usklajevanja vrednosti:

Nova plačna lestvica določa 67 plačnih razredov, razpon med plačnimi razredi znaša 3 odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, vrednost plačnih razredov pa se usklajuje enkrat letno. Način usklajevanja se določi z zakonom. Prvi plačni razred se določi v višini minimalne plače v januarju 2024, ki znaša 1.253,90 evra, najvišji plačni razred plačne lestvice pa se določi v višini 7-kratnika prvega plačnega razreda (minimalne plače v letu 2024). Upoštevaje navedeno se izvede prevedba plačnih razredov stare plačne lestvice na novo plačno lestvico.

Določeno je letno usklajevanje vrednosti plačnih razredov plačne lestvice. Višina uskladitve vrednosti plačnih razredov plačne lestvice se dogovori v pogajanjih, ki se zaključijo do 1. aprila posameznega leta. Višina uskladitve vrednosti plačnih razredov plačne lestvice se določi s Kolektivno pogodbo za javni sektor. Določeno pa je tudi izrecno, da če dogovor do 1. aprila ni sklenjen, se vrednosti plačnih razredov uskladijo v višini 80 odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin.

Usklajena plačna lestvica se uporablja za obračun plač javnih uslužbencev in funkcionarjev od 1. maja tekočega leta.

2. Način uvrščanja delovnih mest in nazivov v plačne razrede:

Način uvrščanja delovnih mest in nazivov v plačne razrede temelji na kolektivnih pogodbah dejavnosti in