Danes je 30.12.2024

Input:

Priprava obračuna davka od dohodkov pravnih oseb (DDPO) - novosti s primeri knjiženja akontacij DDPO ter vzpostavitev terjatve / obveznosti za DDPO

10.9.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 12 minut

5.12 Priprava obračuna davka od dohodkov pravnih oseb (DDPO) - novosti s primeri knjiženja akontacij DDPO ter vzpostavitev terjatve / obveznosti za DDPO

Polona Gostan, Preizkušeni računovodja javnega sektorja, Preizkušeni državni notranji revizor

Zavezanci za DDPO (opomba 1):

Zavezanci DDPO so pravne osebe domačega prava (razen Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnosti), pravne osebe tujega prava ter družbe oziroma združenja oseb vključno z družbami civilnega prava po tujem pravu, ki nimajo pravne osebnosti in ki niso zavezanci za dohodnino.

Oprostitev DDPO je določena le za zavezance, kot so zavod, društvo, ustanova, verska skupnost, politična stranka, zbornica, reprezentativni sindikat, ki so v skladu s posebnim zakonom ustanovljeni za opravljanje nepridobitne dejavnosti in dejansko poslujejo skladno z namenom ustanovitve in delovanja. Ti zavezanci so dolžni plačati davek le od pridobitne dejavnosti.

Pri ugotavljanju davčne osnove v davčnem obračunu zavezanca, ki uveljavlja oprostitev davka od nepridobitne dejavnosti, se prihodki iz opravljanja dejavnosti, ki ni pridobitna, ter dejanski ali sorazmerni stroški te dejavnosti, izvzamejo iz davčne osnove.

Kaj je pridobitna in kaj nepridobitna dejavnost oziroma dohodki iz opravljanja le-teh določa Pravilnik o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti.

Davčna stopnja:

Splošna davčna stopnja, ki velja tudi za javne zavode, za DDPO znaša 19 odstotkov.

POMEMBNO ZA LETO 2024!

Ne glede na to se skladno s 64. členom Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev (ZORZFS) od davčne osnove za leta 2024, 2025, 2026, 2027 in 2028 DDPO plačuje po stopnji 22%.

Davčna osnova:

Predmet obdavčitve je dobiček rezidenta in nerezidenta, ugotovljen kot presežek prihodkov nad odhodki, ki jih določa zakon.

Pri določanju prihodkov in odhodkov se upoštevajo prihodki in odhodki, ugotovljeni v izkazu poslovnega izida oziroma letnem poročilu, ki ustreza izkazu poslovnega izida, z določenimi izjemami in sicer predvsem:

1. Izvzem prihodkov iz naslova dividend in dohodkov, podobnih dividendam, ter dobičkov iz odsvojitve lastniških deležev.

2. Prilagoditve prihodkov in odhodkov pri poslovanju med povezanimi osebami.

3. Davčno nepriznani odhodki - odhodki, za katere glede na dejstva in okoliščine izhaja, da niso neposreden pogoj za opravljanje dejavnosti in niso posledica