Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.
Uvod
Konec leta 2018 so se zaključila pogajanja med Vlado RS in sindikati javnega sektorja, ki so dokončno odpravila vse interventne ukrepe na področju napredovanj. Interventni ukrep pravice do višje osnovne plače iz naslova pridobitve nazivov in napredovanj na delovnem mestu je postal sistemski. Tako Zakon o sistemu plač v javnem sektorju določa, da javni uslužbenec "pridobi pravico do plače v skladu z višjim plačnim razredom, pridobljenim nazivom ali višjim nazivom 1. decembra leta, v katerem je napredoval". Po tem, ko ste pogledali, če ste do vključno 2019 pravilno izvajali ocenjevanja in preverjanja izpolnjevanj pogojev za napredovanje javnih uslužbencev, ste se lahko udeležili on-line klepetalnice, kjer ste lahko postavili vprašanja strokovnjakinji o vseh dilemah v zvezi z napredovanji v javnem sektorju; o ocenjevanju, o postopkih v zvezi z napredovanji, tudi o morebitni zahtevi za preizkus ocene, pa tudi o določitvi plače v primeru prehoda na drugo delovno mesto ali v primeru sklenitve nove pogodbe o zaposlitvi ter v primerih nove ali prve zaposlitve v javnem sektorju.
V kolikor so kakršne koli stvari še nejasne, prosimo, da zastavite naročniki portala SEJA vprašanje preko MOJE VPRAŠANJE, in prejeli boste strokovni odgovor.
Odgovori na vprašanja
Kdaj pridobijo pravico do plače javni uslužbenci, ki so napredovali na delovnem mestu s 1. 4. 2019?
Četrti odstavek 16. člena Zakona o sistemu plač v javnem sektorju določa: "Javni uslužbenec oziroma funkcionar, ki napreduje v višji plačni razred, v naziv oziroma v višji naziv, pridobi pravico do plače v skladu z višjim plačnim razredom, pridobljenim nazivom ali višjim nazivom 1. decembra leta, v katerem je napredoval." To pomeni s 1.12.2019, z izplačilom v januarju 2020.
Ali je res (bojda obstajajo neki predlogi), da se ocenjevanje v obliki, ki ga zdaj poznamo (na 3 leta, 3 ocene), v letu 2020 (za 2019) izvaja zadnjič?
Predlogi sprememb plačnega zakona, med njimi tudi področja napredovanj, niso novi, saj jih pristojno ministrstvo predstavlja že kar nekaj časa.
Vendar pa bo potrebno nov sistem uskladiti s predstavniki reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, kar je po dosedanji praksi kar dolg postopek. Zagotovo ocenjevanje, kot ga poznamo v letu 2020, ostaja.
Kako je v primeru, če je javni uslužbenec razporejen v nižji tarifni razred. Imamo javno delavko razporejeno na delovno mesto UČITELJ VII/2, z novim letom pa bo poleg tega opravljala še delo na delovnem mestu LABORANT (V. TARIFNI RAZRED). Zanima me koliko plačnih razredov lahko prištejemo izhodiščnemu PR DM laborant, če je JU dosegla…