Danes je 27.12.2024

Input:

Najpogostejše ugotovitve pri revidiranju tržne dejavnosti v letu 2013

7.5.2014, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 14 minut

3.1.3 Najpogostejše ugotovitve pri revidiranju tržne dejavnosti v letu 2013

Anamarija Šprah

  • -> 1. Opredelitev oz. odsotnost opredelitve tržne dejavnosti v Statutu oziroma Aktu o ustanovitvi javnega zavoda s strani ustanovitelja zavoda

Ugotovitve

Na podlagi pregleda statutov in aktov o ustanovitvi javnih zavodov ugotavljamo, da v veliki večini primerov statuti oziroma akti o ustanovitvi javnih zavodov ne opredeljujejo izvajanja tržne dejavnosti zavodov. Zato v zavodih velikokrat obstaja dilema, ali naj zavod posamezno dejavnost, ki jo izvaja, opredeli kot tržno dejavnost ali kot javno dejavnost.

Statuti o ustanovitvi javnih zavodov praviloma določajo, da zavodi pridobivajo sredstva za delo iz sredstev ustanovitelja, z lastno dejavnostjo, s sponzorstvom, z donatorstvom in iz drugih virov v skladu z zakonom. V Statutih pa praviloma ni opredeljeno, katere dejavnosti, ki jih zavodi izvajajo, predstavljajo tržno dejavnost zavoda.

Prav tako Akti o ustanovitvi javnih zavodov praviloma ne opredeljujejo, katere dejavnosti, ki jih zavodi izvajajo, predstavljajo tržno dejavnost zavoda.

Zakon o zavodih v 48. členu določa, da zavod pridobiva sredstva za delo (med drugim) tudi s prodajo blaga in storitev na trgu. Cilj izvajanja tržne dejavnosti zavoda sicer ni pridobivanje dobička, a ko zavod nastopa na trgu veljajo zanj enaka pravila poslovanja kot za gospodarske subjekte (davčni predpisi, predpisi o konkurenci, ..). Opravljanje tržne dejavnosti v zavodih je torej dovoljeno, če tako določa Statut oziroma Akt o ustanovitvi zavoda.

Ustanovitelj zavoda mora zato v Statutu oziroma Aktu o ustanovitvi zavoda opredeliti, katero tržno dejavnost lahko zavod izvaja.

V primeru, da vodstvo zavoda ugotovi, da ustanovitelj v Statutu oziroma Aktu o ustanovitvi še ni natančno opredelil, katere dejavnosti, ki jih zavod izvaja, se štejejo za izvajanje tržne dejavnosti, predlagamo, da vodstvo zavoda pozove ustanovitelja, da se opredeli, kateredejavnosti bo zavod izvajal kot tržne dejavnosti. Ustanovitelj naj dopolni Statut oziroma Akt o ustanovitvi zavoda ali vsaj izda -sklep, v katerem bo opredelil, katere tržne dejavnosti zavod lahko izvaja-. Na podlagi opredelitve ustanovitelja glede opravljanja tržne dejavnosti bo zavod tudi razjasnil dilemo, ali je posamezna dejavnost, ki jo zavod izvaja tržna dejavnost ali javna dejavnost.

Prav tako predlagamo, da zavod v Finančnem načrtu in Letnem poročilu podrobno razkrije, katere dejavnosti zavod izvaja kot javno službo in katere dejavnosti zavod izvaja kot tržne dejavnosti.

  • -> 2. Odsotnost kriterijev za oblikovanje cene storitev in proizvodov pri izvajanju tržne dejavnosti

Ugotovitve

Na podlagi pregleda internih aktov zavodov ugotavljamo, da zavodi praviloma v internih aktih ne določijo okvirnega načrta oblikovanja cen za proizvode in storitve (to je, katere stroške in odhodke je potrebno upoštevati pri oblikovanju prodajne cene) in morebitne druge elemente, ki jih