5.6 Evidentiranje spornih in dvomljivih terjatev za javne zavode in obravnava časovnih razmejitev
Polona Gostan, Preizkušeni računovodja javnega sektorja, Preizkušeni državni notranji revizor
1. Sporne in dvomljive terjatve
Najmanj enkrat letno, vsaj pred sestavitvijo letnega poročila, je potrebno preveriti ustreznost izkazane velikosti posamezne terjatve.
SRS2024 5 v poglavju č) “Prevrednotovanje terjatev“ določa, da se terjatve, za katere se po začetnem pripoznanju domneva, da ne bodo poravnane oziroma ne bodo poravnane v celotnem znesku, razkrijejo kot dvomljive, če se zaradi njih začne sodni postopek, pa kot sporne.
Dvomljive in sporne terjatve je potrebno preknjižiti na analitične konte. Kako se slabi oz. odpisuje te terjatve, je odvisno od računovodske usmeritve v internem pravilniku o računovodstvu. Terjatev se mora oslabiti, če se oceni, da je njena poplačljiva vrednost manjša od knjigovodske.
Popravek terjatev oz. slabitev se lahko izvede na dva načina:
1. skupinsko v % od stanja vseh terjatev, določene skupine terjatev, posamezne terjatve ali pa v različnih % glede na starost glede na podlagi izkušnje iz preteklih let in pričakovanj v prihodnosti.
2. Individualno v znesku posamezne terjatve pri pomembnih vrednosti (kaj je pomembna vrednost se zapiše v pravilnik o računovodstvu).
PRIMER KNJIŽENJA POPRAVKA VREDNOSTI – OSLABITEV za zavod, ki ima terjatev v višini 100 EUR, za 50 EUR teh terjatev obstaja dvom o poplačilu.
Zap. št | Besedilo | Znesek v EUR | V breme | V dobro |